Deprese nebo depresivní porucha?

 

Pro neodbornou populaci to je stejné. Prostě depka. Ale odborníci tyto dva pojmy rozlišují. V jejich pojetí je deprese obyčejnou depkou, provázenou smutnou náladou, které brzy samo odezní. Obvykle je to reakce na nějaký krizový podnět.
 Ale depresivní porucha je nemoc, která splňuje kritéria podle diagnostických manuálů.  Ty stanovují příznaky, jako je bezdůvodný dlouhotrvající smutek, snížené sebevědomí, pocit beznaděje, neschopnost radovat se, může při ní být fyzický i duševní útlum, úzkosti, hypochondrické představy, někdy až bludy (obrazové i zvukové bludy), problémy se spánkem i jídlem, ať už přejídání, nebo nechuť k jídlu, nezájem o sex.

Deprese se rozlišuje podle závažnosti na tři typy a to lehkou, středně těžkou a těžkou. Lékaři dále rozlišují různé druhy deprese, jako endogenní, poporodní, symptomatická a další, ale to pro nás není důležité.

Nejčastější příčinou deprese je špatně vyvážené chemické prostředí v mozku, proto může být dědičná. A když se k této chemické nerovnováze přidá nadměrná zátěž, či problémy, je tu problém. Problém jménem depresivní porucha. Pro zjednodušení budu dále uvádět jen deprese. Vážná a smrtelná nemoc.

Depresi léčí odborníci z řad lékařů. Psychiatři předepisují antidepresiva, léky na spaní a další medikamenty. Psychologové a psychoterapeutové podporují medikamentózní léčbu svou terapeutickou činností. Při léčbě je dobré tyto dvě možnosti kombinovat.

Deprese má u mnoha pacientů zhoršující se tendence v jarním a podzimním období.

Na celém světě jsou milióny lidí, kteří právě teď trpí depresí. Nejste v tom sami.

Komentáře